środa, 1 maja 2013

Międzynarodowy Festiwal Mody i Fotografii - Hyeres 2013!

Tak jak obiecałam, czas na dokładną realcję z Festiwalu w Hyeres, który zalicza się zdecydowanie do jednej z najlepszych imprez tego typu. 

Konkursów dla młodych projektantów jest na świecie masa, zaczynajac od regionalnych przeglądów a kończąc na tych organizowanych przez największe magazynu mody jak Vogue i Elle. Dlaczego więc właśnie ten festiwal w sennej, małej nadmorskiej miejscowości, zdobył taką popularnośc, że przyjeżdzają tu ludzie z branży mody i fotografii z całego świata?

Na pewno powodem nie są nagrody pienieżne. Podczas tego, założonego 28 lat temu przez  Jean-Pierre Blanc, festiwalu nagrody wydają sie skrome jak na przemysł mody. Grand prix to "jedynie" 15 tys euro. 

Ale w festiwalu w Hyeres nie chodzi o pieniądze, tylko o ludzi, którzy biorą w nim udział. Gdzie indziej można w jednym miejscu spotkać najważniejsze osoby francuskiej mody jak: CEO Diora  Sidney Toledano, dyrektora Francuskiej Federacji Mody Didier Grumbach, czy Filippe Oliviera Baptista, siedzących obok basisty Radiohead Colina Greenwooda? Rzeczywiście, być może najważniejszym wyróżnikiem festiwalu jest to, że oferuje zakwalifikowanym projektantom niezrównany ,dostęp do najważniejszych projektantów i ludzi biznesu mody.

Hyeres to także miejsce. Główną siedzibą festiwalu jest  Villa Noaille. Jest to przepiękny medernistyczny budynek położony na wzgórzu, z którego rozciaga się piekny widok na miejscowość. 


Jak co roku w konkursie brało udział 10 młodych projektantów z całego świata. Przewodniczącym jury był leureat Grand Prix z 2002 roku Filippe Oliviera Baptista. Poza nim młodych projektantów oceniali między innymi Delphine Roche z magazynu Numero, czy Mark Holgate z Vogue US. Muszę przynać, że tegoroczne jury miało trudne zdanie, ponieważ poziom wszystkich kolekcji był bardzo wysoki i profesionalny. 

Zwycięzca tegorocznego Grand Prix była Satu Maaranen, 28-letnia fińska projektantka, którya zachwycił odważnymi projektami, w których "grała" tak na poziomie struktury i konstrukcji jak i kolorów. Nagrodę Chloe otrzymała Camille Kunz ze Szwajcarii.


Nagroda publicznosci przypadła natomiast projektantce pochodzącej z Chin Shanshan Ruan.
Wywiady, realcje oraz reszta zdjęć już niedługo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz